مقاله

آماده سازی ماهی جهت انجماد و نگهداری در منزل

انجماد ماهی

همان‌طور که می‌دانیم ماهی از ارزش غذایی بالایی برخوردار می‌باشد. اما اگر این ماده غذایی به شکل صحیح در منزل عمل‌آوری و منجمد نگردد پس از مدتی ارزش غذایی آن کم می‌گردد. رعایت نکات زیر قبل و بعد از انجماد می‌تواند در حفظ کیفیت ماهی در فریزر مؤثر باشد.

نکته اول: جدا نمودن فلس‌ها و تخلیه امعا و احشا و آبشش‌های ماهی.

این عمل نه تنها میکروبها و آنزیم‌های کاهنده کیفیت را از داخل و سطح فریزر فراهم می‌آورد بلکه با توجه به ارزش هر سانتی‌متر مکعب فضای داخل فریزر موجب انجماد بهتر و سریع‌تر محصول گشته و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه می‌باشد. زیرا فضای کمتری اشغال می‌کند.

نکته دوم: شستشوی ماهی با آب سرد و روان به دفعات متعدد.

همچنین بخوانید: راه های تشخیص ماهی سالم و فاسد

نکته سوم: قرار دادن ماهی به مدت حداقل 15 دقیقه در آب نمک 5% و سپس شستشو با آب سرد (این عمل به خصوص در مورد ماهیان پرورشی توصیه می‌شود).

نکته چهارم : بسته‌بندی ماهی در کیسه‌های مخصوص فریزر.

اگر ماهی یا سایر انواع مواد گوشتی بدون پوشش و حفاظ در داخل فریزر قرار گیرند در اثر عمل اکسیژن هوای داخل فریزر گوشت به رنگ سفید در آمده و خشک و سفت و چروکیده می‌گردد. این حالت را اصطلاحاً سوختگی داخل فریزر می‌نامند. برای جلوگیری از این حالت باید ماهی یا سایر مواد گوشتی را از ابتدا در کیسه‌های مخصوص فریزر قرار داده و پس از خارج کردن هوای موجود درب آن را بسته و در فریزر منجمد و نگهداری نمود. فایده دیگر این عمل آنست که عطر و طعم و بوی ویژه ماهی بر مواد غذایی دیگر اثر نمی‌گذارد.

مرجع: روابط عمومی اداره کل شیلات خوزستان khzshilat.ir

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *